Search icon
Explore icon

From the Director of Co-curricular, Mr Steve O’Donnell

Director of Co-curricular, Mr Stephen O'Donnell

Director of Co-curricular, Mr Stephen O'Donnell

Click here to view the Fixtures

Commencement of Term 4 Co-curricular Activities

Welcome back to Term 4 and we have now commenced the new summer season for 2022-23. The training schedule has been sent to all students and parents/carers. Please also note that all Year Groups are labelled by their 2023 cohorts (Year 10 are now Opens; Year 7 are now Year 8).

All fixtures and any changes to training due to weather or other events will only be posted via the Waverley College App. All students and parents/carers need to ensure that they have subscribed to the relevant activities, and we have our first round of fixtures this coming weekend.

We are still finalising teams and good attitude and performance will be considered when adjusting selections. Please also note that any leave requests from sport are only via email to myself please.

Basketball Staff and Players

Thank you to all of our Basketball staff and players who gave up a number of days during the holidays to continue to prepare for this summer season.

Representation at the Highest Levels

We also had a number of students and Old Boys continuing to represent at the highest levels. Well done to Zion Poitaha and Ollie Aboud who are currently representing NSW Gen Ble U16 Rugby, as well as Old Boys Clem Halaholo, Fritz Jahnke-Tavana, Charlie Worthington and Aaron Dimovitch for representing NSW Gen Blue U19.

We also had Isaac Heeney and Nick Blakey playing for the Swans in the AFL Grand Final at the end of last term.

As well we had Ky Pule in Year 11 representing Australian Schoolboys rugby in Japan, where he was also lucky enough to watch Old Boy Ben Donaldson playing for Australia A.

Ky Pule and Ben Donaldson in Japan

Ky Pule and Ben Donaldson in Japan

NSW All Schools Athletics

After a very successful Athletics season we had a number of boys competing at the NSW All Schools with some very impressive results. Thank you to Mr Jeremy Roff for his work over those four days with the boys, and well done to the following students on their outstanding performances:

Saturday, 24 September

  • Boys 12yrs 100m Prelims (2 Heats)

H1 – 1st Ryan McNamara 13.03s PB

H2 – 3rd Rory Muldowney 13.24s

  • Boys 12yrs 100m Final 

2nd Ryan McNamara 12.66s (Qualified for Australian Champs in 2023)

4th Rory Muldowney 13.37s

  • Boys 13yrs 100m Prelims (4 Heats)

H1 – 6th Julian Minto 13.04s (22nd Overall)

  • Boys 12yrs Discus Final

13th Ryan McNamara 21.78m

  • Boys 15yrs 100m Prelims (5 Heats)

H2 4th Aodhan Williams 12.18s (23rd Overall)

H4 7th Arran Storie 12.48s (33rd Overall)

H5 3rd Josh Ballard 12.03s (16th Overall)

H5 6th Cruz Clarkin 12.53s (36th Overall)

  • Boys 13yrs Discus Final

16th Jone Tuqiri 26.02m

  • Boys 16yrs 100m Prelims (6 Heats)

H2 3rd Ricardo Zanapalis 11.68s (14th Overall)

H3 8th Oskar Lebard 12.35s (41st Overall)

  • Boys 13yrs Javelin Final

19th Owen Lloyd-Jones 18.11m


Sunday, 25 September

  • 15yrs 100m Hurdles Prelims (2 Heats)

H1 7th Oliver Stynes 15.44s (12th Overall)

  • Boys 15yrs Long Jump Final

16th Luke Newrick 5.11m

  • Boys 12yrs 80m Hurdles Final 

4th Rory Muldowney 13.36s (PB)

  • Boys 12yrs Long Jump Final

2nd Rory Muldowney 4.84m (Qualified for Australian Champs in 2023)

  • Boys 13yrs 1500m Timed Finals (2 Sections)

S2 18th Joshua Peters 5:00.31(25th Overall)


Monday, 26 September

  • Boys 13yrs Long Jump Final

17th Julian Minto 4.39m

  • Boys 15yrs 800m Prelims (2 Heats)

H2 3rd Asher Thomasyu 2:05.54

  • Boys 19yrs Discus Final 

5th Solomon Tuqiri 35.48m

  • Boys 16yrs Long Jump Final 

4th Ricardo Zanapalis 6.41m

  • 12yrs 200m Prelims (2 Heats)

H1 4th Rory Muldowney 27.24s

H2 1st Ryan McNamara 26.81s

  • Boys 13yrs 200m Prelims (4 Heats)

H4 3rd Julian Minto 25.25s (PB)

  • Boys 16yrs 200m Prelims (5 Heats)

H1 3rd Ricardo Zanapalis 23.23s PB ( 17th Overall)

  • Boys 12yrs 200m Final

4th Ryan McNamara 26.32 PB (Qualified for Australian Champs in 2023)

  • Boys 13yrs 200m Final

5th Julian Minto 25.11 (PB)


Tuesday, 27 September

  • Boys 19yrs Hammer Throw Final 

6th Solomon Tuqiri 29.03m

  • Boys 12yrs Triple Jump Final

4th Rory Muldowney 9.66m PB

  • Boys 15yrs 800m Final 

3rd Asher Thomasyu 1:57.17 PB (School Record) 

(Qualified for Australian Champs in 2023)

  • Boys 12yrs Hammer Throw Final

8th Jone Tuqiri 19.48m